Grace Jones Konseri

Grace Jones! Grace Jones! Grace Jones! Ne kadar yazsam bir şeyler hep eksik kalacak. Bir yerlerde kesin bir şeyler unutulacak. Ama bir yerden başlamak gerekiyor.

Dün gece açık havada yine harika bir konser vardı. Kim mi? 1949 doğumlu bir efsane Grace Jones…

1949 doğumlu dememin bir sebebi var. Bu sebebi paylaştığın video da fazlasıyla göreceksiniz.

Konser alanına girdiğimde bir sürpriz ile karşılaşacağımızı, şaşıracağımızı konser alanında asılı olan perdeden anladık. İyi bir sahne şovu izleyeceğimizi çoğu kişi az çok kestiriyordu. Ama biz iyi bir sahne şovu izlemedik. Çok iyi bir sahne şovu izledik. Böyle birinin İstanbul’da konser vermesi ne kadar sevindirici ise Açık havada bulunan boşluklarda açıkçası o kadar üzücüydü. Kısacası Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi Tony Bennett konseri kadar dolmamıştı. Bunda belki bilet fiyatlarının etkisi de olmuş olabilir. Grace Jones konseri 21.00’da başlaması gerekiyordu, ama öyle olmadı, konser 21.40’da perdenin hışımla inmesi ve 2 metrelik platformun üstünde Grace Jones görmemiz ile başladı. Ama ne başlamak! Resmen Açıkhava Grace Jones’ın büyüsüne kapılmış gibiydi. İlk şarkı ise 1981 yılında çıkardığı ve albümün ismi de olan Nightclubbing! Her zaman ki gibi sahne kıyafeti şapkası ile Grace Jones müthiş bir giriş yaptı. Her şarkı bitiminde sahnede kendisine hazırlanmış kulise giderek şapkalarını kıyafetlerini değiştirdi. Kuliste şapkalarını değiştirirken seyirci ile diyalog halinde olması ise samimiyetin bir ifadesiydi. Şarkılarını söylerken seyirciyle bütünleşiyor olması onun ne kadar işini profesyonelce yaptığının göstergesiydi.

Grace çok başarılı bir set list hazırlamıştı ve bu set list de benim için ayrı bir yeri olan Edith Piaf’ın unutulmaz şarkısı la vie en rose’u da unutmamıştı. Ve ben Grace Jones’dan la vie en rose şarkısını canlı canlı dinliyordum. Şarkının büyüsüne o kadar kapılmışım ki elimdeki makineyle şarkının kaydını tutmayı bile unutmuşum. Oysaki o makineyi söylerse la vie en rose şarkısının kaydı için kullanacaktım. Neyse makine kullanmak sonra aklıma geldi de slave to the rhythm şarkısının kayıdını yapabildim. Kayıt ses bakımından iyi olmayabilir ama görüntü bakımından tatmin edici olacaktır. Unutmadan Grace Jones bir ara sahneye dansöz kıyafeti ile çıktı, ve resmen dansöz olup oynadı. Grace efsane müzik adamı Michael Jackson için de şarkı söylemeyi unutmadı. Samimi tavırları, seyirciyle iletişimi, dansı, kıyafetleri ve şapkaları ile Grace Jones konseri unutulmayacak konserler arasında yerini aldı ve bir daha Türkiye’ye geleceğinin de sözünü verdi.

Ve Yazıda bahsetmiş olduğum video! Grace Jones – Slave To The Rhythm…

Grace Jones – Slave To The Rhythm, Cemil Topuzlu Open-Air Theatre from barfilozofu on Vimeo.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s